Výstražná lišta

/
/
Tour de Feminin se po dvou letech vrací. V novém termínu

Tour de Feminin se po dvou letech vrací. V novém termínu

Logo Tour de Feminin
Mezinárodní cyklistický etapový závod žen Tour de Feminin se po roční pauze vrací. Podnik, který se poprvé uskutečnil v roce 1988, se opět pojede v prostředí severočeské Krásné Lípy, Rumburka a okolních obcí.
V novém termínu – místo tradičního července se cyklistky po silnicích a cestách krajiny Českého Švýcarska svezou ještě před prázdninami – od čtvrtka 25. do neděle 28. května 2023. Závod, který od  roku 2020 pořádá spolek Mandavan, je zařazen do kalendáře Mezinárodní cyklistické unie UCI, do kategorie W.E. 2.2.

Cyklistky během čtyř dnů absolvují čtyři etapy. Začínají ve čtvrtek 25. května téměř 13 kilometrů dlouhou časovkou v okolí Krásné Lípy a Doubice. Druhý den je čeká 101,7 kilometrů dlouhá etapa  Národním parkem České Švýcarsko. Na to pak o víkendu navážou téměř 108 kilometry se startem a cílem v Rumburku a v neděli závod zakončí 114 kilometry jízdy Lužickými horami s dopoledním startem ve Varnsdorfu. Celkem absolvují 339,6 km.

V závodě je vypsáno 5 rychlostních a 17 vrchařských prémií. Po každé etapě budou udělovány trofejové dresy – pro lídra soutěže, nejlepší vrchařku, nejlepší cyklistku v bodovací soutěži, nejlepší závodnici do 23 let a nejlepší Češku v průběžném pořadí.

O start ve 34. ročníku závodu dosud projevilo zájem 21 cyklistických týmů včetně tří českých. Názvy vybraných týmů zveřejní pořadatelé začátkem května, finální soupisky jednotlivých stájí pak tři dny před úvodní etapou.

Před dvěma lety, kdy se podnik uskutečnil dosud naposledy, triumfovala britská závodnice Joscelin Lowdenová, která o několik měsíců později vytvořila světový rekord v hodinovce na dráze. Nejlepší Češkou tehdy byla 21. Tereza Neumanová, hned za ní skončila Nikola Bajgerová. Na start první etapy se postavilo celkem 141 závodnic ze 16 zemí, cílovou pásku závěrečné etapy protlo 58 z nich. Během 33 ročníků nastoupily do závodu cyklistky z 52 zemí.

Nejvíc triumfů od roku 1988, celkem pět, posbírala německá cyklistka Hanka Kupfernagelová, která s 15 vítězstvími také drží rekord v počtu vyhraných etap. Dva celkové triumfy posbírala její krajanka Trixi Worracková a také dosud jediná Češka, která závod vyhrála – Radce Kynčlové se to povedlo v letech 1988 a 1989.

Nesmazatelnou českou stopu pak v závodě zanechaly také další Češky. Lada Kozlíková tu byla dvakrát celkově stříbrná (2003 a 2006), v roce 1991 skončila druhá Julie Pekárková, v roce 2014 také rychlobruslařská královna Martina Sáblíková. Bronz vybojovaly Šárka  Víchová (1992), Miluše Flašková (1996) a Martina Růžičková (2009).

Celkem šest Češek vyhrálo aspoň jednu etapu, jako poslední se v roce 2014 triumfem v časovce radovala Sáblíková. Ta ve stejném roce ovládla soutěž vrchařek, o rok později ji v této disciplíně napodobila Nikola Nosková. Lada Kozlíková v roce 2006 pak vyhrála bodovací soutěž.

Propozice závodu: https://www.tourdefeminin.com/cz/rocnik-2023/propozice-zavodu/

Tour de Feminin 2023   Tour de Feminin 2023   Tour de Feminin 2023   Tour de Feminin 2023

Sdílejte článek:

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkedinu
Poslat přes Whatsapp