/
/
/
/
Podpora znevýhodněných dětí a mladých lidí

Podpora znevýhodněných dětí a mladých lidí

Cíl podpory města České Kamenice

Cílem podpory je umožnit dětem a mladým lidem, kterým nepříznivé životní podmínky ztěžují přístup ke kvalitnímu vzdělání, ke kvalitnímu trávení volného času, všestrannému osobnímu rozvoji.

Komu je podpora určena

Dětem a mladým dospělým ve věku 5 až 26 let, které mají trvalý pobyt v České Kamenici, navštěvující přípravný ročník v mateřské škole, žáci základní nebo studenti střední školy, případně studující na vysoké či vyšší odborné škole. Může jít o:

  • děti a mladé, kteří žijí v neúplných či vícečetných rodinách z nízkými, nebo nedostatečnými příjmy, nebo žijící v náhradní rodinné péči bez dostatečných finančních prostředků, včetně děti z dětských domovů, nebo žijící v odlišných sociokulturním prostředí,
  • děti a mladí dospělí s individuálním znevýhodněním, pobírající příspěvek na péči, s tělesným či mentálním handicapem, s chronickým či duševním onemocněním.


Podpora předpokládá aktivní přístup žadatelů i k jiným formám podpory, tedy využití a žádost u různých nadačních fondů, soukromých donátorů či využití stávajících podpůrných opatření státní podpory.

Aktivní přístup znamená zejména, že žadatel o podporu před samotným podáním žádosti vynaložil úsilí pro řešení situace vlastními silami, využitím stávajících podpůrných opatření státní podpory, nebo za pomoci jiných forem podpory jako soukromí donátoři, nadační fondy (v příloze tohoto dokumentu jsou k dispozici známě nadační fondy, nejedná se však o jejich konečný a úplný výčet).

Kdo může podat žádost o příspěvek

Fyzické osoby – studující na základní škole (případně předškolní ročník mateřské školy), účastníci se středoškolského vzdělávání, nebo vysokoškolského studia (včetně studia na vyšší odborné škole).
Fyzické osoby – nestudující, ale ty, které se chtějí vrátit do systému vzdělávání a příspěvek jim k tomu pomůže.
Za osoby mladší 18 let může žádost podat zákonný zástupce, opatrovník, podpůrná sociální služba registrována dle zákona o sociálních službách (např. NNO, NZDM, TP).

Na co může být příspěvek použit

  • na úhradu nákladů spojených se studiem (školné, doprava, ubytování, strava, asistence apod.),
  • na úhradu vzdělávacích kurzů, kroužků v zájmových zařízeních, podporujících kvalitní vzdělání, osobnímu rozvoj a kvalitní volný čas,
  • na úhradu jízdného, vstupného, pomůcek pro realizaci povinných či volitelných školních kurzů a předmětů (např. plavání, sportovní kurzy),
  • na úhradu nákladů spojených s reprezentací školy, volnočasových oddílů či kroužků na finančně náročnějších akcích (např. finále soutěží, mezinárodní soutěže apod.).
  • a úhradu jiných potřeb, pouze za předpokladu, že podpora prokazatelně cílí na zlepšení přístupu ke kvalitnímu vzdělání, ke kvalitnímu trávení volného času nebo všestrannému osobnímu rozvoji.


Jakou formou bude příspěvek použit

Příspěvek bude poskytnut formou darovací smlouvy mezi městem a obdarovaným (viz výše), přičemž finanční prostředky budou poskytnuty přímo organizaci, která aktivitu bude pořádat (tj. škola, internát, zájmový kroužek) nebo na úhradu potřeb pro danou aktivitu.

Co je potřeba doložit

Čestné prohlášení o finančních, majetkových a sociálních poměrech žadatele.
Přehled vyplacených dávek ze systému sociálního zabezpečení (vyhotoví úřad práce, případně česká správa sociálního zabezpečení).
Potvrzení o studiu na základní škole (příp. střední škole, vysoké škole) včetně uvedení údajů a kontaktů na třídního učitele.

  • pokud žadatel nestuduje, tak uvedení školy, kde hodlá studium zahájit, či v něm pokračovat,
  • v případě žádosti o podporu při mimoškolních aktivitách stačí potvrzení o studiu a vzdělávání.


Žádost s uvedením osobních údajů (včetně kontaktních údajů – vč. telefonu, emailové adresy)

Kdy a kde lze žádosti podávat

Žádosti lze podávat průběžně, nejlépe s dostatečným předstihem (cca 2 měsíce) na odbor sociálních věcí Městského úřadu v České Kamenici prostřednictvím podatelny Městského úřadu. Žádosti jsou k dispozici na podatelně městského úřadu, na webových stránkách www.ceska-kamenice.cz v sekci „potřebuji si zařídit“.
Žádost bude vyhodnocena pracovníky sociálního odboru města, následně předána v případě kladného posouzení Radě města, která rozhodne definitivně o schválení či neschválení žádosti.
V případě nutnosti doplnění podkladů vyzve pověřený pracovník Městského úřadu Česká Kamenice žadatele k doplnění informací podstatných pro správné posouzení žádostí.

Kontakty

Vedoucí odboru

Vedoucí odboru sociálních věcí

Referent

referentka odboru sociálních věcí

Referent

Referentka (sociální pracovnice)