Výstražná lišta

/
/
Kostel sv. Jakuba Staršího

Kostel sv. Jakuba Staršího

Při návštěvě České Kamenice nelze přehlédnout věž kostela sv. Jakuba Staršího, která se jako dominanta města pyšně tyčí v jeho historickém centru.

První zmínka o gotickém kostele pochází již ze 14. století, původní stavba však byla v následujícím století vypálena a na jejích základech vyrostl později kostel nový. Dnes se uvnitř něj v gotickém trojlodí mísí rokoko, renesanční a klasicistní prvky.

46 metrů vysoká kostelní věž, postavena ve století 16., byla původně součástí městského opevnění a sídlem městského věžného, jehož úkolem bylo varovat měšťany před požáry či nepřátelskými vojsky. Dnes je věž společně se svým ochozem oblíbenou destinací návštěvníků, kteří mohou v rámci prohlídky rovněž nahlédnout do interiéru kostela z jeho kůru a poslechnout si několik vět o jeho historii.

Zajímavostí jsou například přes 300 let staré varhany, na které si zahrál mimo jiné i světoznámý český skladatel Antonín Dvořák. Kostel je zároveň hrobkou Vartenberků, kteří jako jedni z několika šlechtických rodů zanechali svou stopu v historii města. O nich a o dalších zajímavostech z dob minulých se můžete dozvědět více v expozici, která je pro Vás přístupná ve spojovací chodbě mezi kostelem a Kamenickým zámkem.

Kostel je v červenci a srpnu přístupný denně od 10 do 17 hodin. V měsících květnu, červnu a září je pak možné ho navštívit jen v sobotu a v neděli taktéž od 10 do 17 hodin. Mimo tyto časy jsou prohlídky možné pouze pro větší skupinky po dohodě s informačním centrem.

Sdílejte článek:

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkedinu
Poslat přes Whatsapp