Skleněný orloj

Orloj se spouští každou celou hodinu od 8:00 do 21:00 a to každý den.

Na štítu domu č.p. 241 v Nerudově ulici v České Kamenici lidé dlouhá léta neviděli nic pozoruhodného. Běžný kolemjdoucí kolem domu prošel, aniž by se nad čímkoliv pozastavil. Ti bystřejší si však mohli všimnout tří zaplechovaných otvorů, které zdánlivě připomínaly dvířka.

Dvířka dříve sloužila jako vstupní brány apoštolů, kteří byli součástí hodinového stroje. Původní orloj tu byl zřízen po 1. světové válce majitelem domu panem Adolfem Eiseltem. Důvod založení orloje by zcela prostý. Pan Eiselt provozoval v přízemí domu zlatnictví a hodinářství a orloj fungoval jako skvělá reklama pro jeho obchod.

Apoštolové chodili v jednom kruhu z pravé strany na levou. Doplňovali je dva zvoníci pod stříškami, další dva velké zvonky a hodiny s dvojitým ciferníkem do 24 hodin. V roce 1925 byl orloj modernizován, ciferník se změnil na dvanáctihodinový a apoštolové chodili z prostředku do stran.

Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva orloj chátral a nebyl nijak udržovaný. Postupem času byl rozebrán a odstraněn.

V roce 2023 začalo město Česká Kamenice na popud městského architekta pracovat s nápadem orloj obnovit. Nový orloj byl oficiálně spuštěn na Velikonoční neděli 31. března 2024. Nejedná se o repliku původního orloje, ale nová podoba se tou původní silně inspirovala. Ciferník hodin je decentnější a sochy jsou zpracovány moderněji a z materiálu vlastnímu této oblasti – ze skla.

Návrh a zpracování soch dostala na starosti Střední umělecko-průmyslová škola sklářská z Kamenického Šenova. Sochy jsou sestaveny ze dvou vyřezaných plátů kovu, mezi kterými je umístěna malovaná tabule skla. Soch apoštolů je celkem dvanáct a doplňují je ještě dvě postavy – rytíř Roland, městský patron,  a smrtka, která zvoní na zvonek.

Sdílejte článek:

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Sdílet na Linkedinu
Poslat přes Whatsapp