Všude je psáno o Franzu Preidlovi, jeho obchodech a zásluhách, ale nikde není zmínka o jeho soukromém životě. Proto jsem se pokusila nějaké informace najít.
Navzdory svému velkému bohatství zůstal Franz Preidl prostým a skromným člověkem s vlasteneckým cítěním. I přes nelehké chvíle v soukromém životě byl v podnikatelské sféře unikátně aktivní a úspěšný. Snad právě proto se o jeho soukromém životě neuváděly téměř vůbec informace. Franz Preidl se narodil 26. prosince 1810 v Lísce č. p. 7, v současné chalupě Bábinka, jako šesté dítě a nejstarší syn z celkem 11 dětí. Vyrůstal v chudých poměrech, ale během let získal díky tvrdé práci, šetrnosti a chytrému využití nastalé obchodní situace značné jmění.
Byl synem prostého muže, který pod vlastním jménem Florian Preidl provozoval v Lísce u Č. Kamenice přádelnu. Po jeho smrti jako prvorozený syn ve svých skoro pětadvaceti letech přebral otcovu firmu. O rok později umírá jeho matka Rosalie a v roce 1838 umírá jeho 20letý bratr Anton.
Již v roce 1834 koupil v České Kamenici v Mlýnské ulici dům č. p. 61, kam později přenesl sídlo svého podniku na výrobu příze. Tak se stal občanem České Kamenice a místním podnikatelem.
Franz Preidl byl ženatý s Emilií Kaiser, která se narodila 1827 v Grazu. V České Kamenici č. p. 60 (bývalé českokamenické lázně) se manželům Preidlovým dne 13. 7. 1850 narodila dcera Franziska Emilie, která bohužel zemřela na psotník v necelých 2 měsících. Na Vánoce o rok později se v č. p. 61 narodil syn Franz Victor Andreas, který bohužel zemřel na žaludeční problémy v roce 1852.O rok později se v č. p. 60 narodil syn Julius Franz Joseph. Poté se pravděpodobně přestěhovali do Prahy, protože v roce 1853 jsou evidovaní jako obyvatelé Prahy – jak Franz Preidl, tak jeho manželka Emilie i syn Julius. Bydleli v Praze v domě 993/II (na současném Senovážném náměstí).
Bohužel v roce 1866 Julius v necelých 14 letech zemřel na tyfus. Byl převezen k pohřbení do České Kamenice, kde byl pochován na hřbitově u Mariánské kaple.
V knize Josefa Flecka „Mitteilungen über Böhmisch Kamnitz“ z konce 19. století je v jednom odstavci uvedeno: „Dne 17. srpna 1868 v sedm hodin ráno byla vysvěcena rodinná krypta Preidlů postavená na jižní straně místního hřbitova a syn pana Preidla, který zemřel v Praze 19. prosince 1866 a byl pohřben na místním hřbitově, byl exhumován a poté přenesen do krypty.“
Manželka Emilie Preidel, roz. Kaiser zemřela ve věku 52 let na ochrnutí míchy v roce 1879 v Grazu v nemocnici a v Grazu je také pohřbena.
V roce 1889 pobýval Franz Preidl od května na zámku v Čížkovicích, kde dne 28. 8. 1889 zemřel – v krásném věku 79 let a 8 měsíců.
Jeho 3 děti zemřely bohužel v raném věku, proto byl bez dědiců. Nejbližší příbuzní byli 3 synovci.“, citace z novin Leitmeritzer Zeitung z 31. 8. 1889, kde byl o jeho životě napsán dlouhý sloupek i s výčtem všech zásluh.
Tělo Franze Preidla bylo převezeno do České Kamenice a pohřeb do rodinné hrobky se uskutečnil v sobotu 31. 8. 1889 ráno.
Ke skonání je v knize Josefa Flecka uvedeno:
“28. srpna 1889 brzy ráno přinesl telegraf zprávu o smrti Franze Preidla. Zemřel na svém zámku v Čížkovicích v 5.30 hodin ráno uvedeného dne. Převoz těla do Kamenice se uskutečnil 29. srpna 1889. Pohřeb se konal 31. srpna 1889 téhož měsíce v 10 hodin dopoledne za mimořádně hojné účasti obyvatel Kamenice, okolí i ze vzdálenějších míst.”
Autor článku: Ing. Šárka Nováková, korekce: Jitka Tůmová, zkráceno redakcí
Autor fotografie: Ondřej Tůma