Energetická opatření jsou nejen potřebná, ale jsou nutností a cestou k větší soběstačnosti. Ať už na úrovni státu, města nebo domácnosti. V České Kamenici je v přípravě hned několik projektů. Významným projektem je zcela jistě provedení energetických úspor v objektech Centra dětí a mládeže Česká Kamenice, kde se aktuálně projektuje výměna oken, zateplení střech a stropů, výměna otopného systému, instalace FVE a zateplení severních stran objektu. V případě, že město získá dotační titul, vrhneme se ihned do realizace.
Další objekt, který čekají změny, je kulturní dům, kde kombinace zastaralého kotle a kotelny umístěné mimo objekt je velmi nehospodárná a neúčinná. V tuto chvíli se dokončuje prováděcí projektová dokumentace, která má za úkol přemístit kotelnu do suterénu objektu, osadit nový moderní kotel, instalovat nové rozvody v logických okruzích a chytře je řídit.
Další rekonstrukce kotelny nás bude čekat v MŠ Komenského. Projektová dokumentace je již připravena a samotná realizace by mohla být dokončena ještě před začátkem prázdnin.
V projektové přípravě je i veřejné osvětlení. Po aktualizaci pasportu bude nadále provedena kategorizace a třídění a následně bude provedena samotná projektová dokumentace na výměnu zbytku zastaralého veřejného osvětlení. K tomuto opatření využijeme dotační titul EFEKT z Národního plánu obnovy. V neposlední řadě stojí za zmínku i projektová dokumentace na bytový dům Lidická 204, kde je nutné celý objekt zateplit, opravit a zateplit střešní prostor, vyměnit okna a využít programu Nová zelená úsporám.
V tomto roce proběhne i příprava na komunitní sdílení energie v podobě příprav instalací fotovoltaických panelů. Máme vytipovaných sedm objektů, kde jednak jejich instalace nevadí z hlediska památkové ochrany, zároveň střechy objektů jsou připraveny na jejich instalaci, ale hlavně dávají smysl, co se týče spotřeby. Nyní probíhá podrobná studie daných budov a spotřeb a následně bude překlopena do projektové dokumentace. V momentě, kdy bude připravena legislativa, která nám za určitých podmínek dovolí spotřebovat vyrobenou elektřinu tam, kde je aktuálně potřeba, nikoliv tam, kde se vyrobí, budeme mít náskok a výhodu. To se u nás také dotkne nabíjení elektromobilů, které by měly být částečně poháněné sluncem. Nabíjecí stanice jsou taktéž v projektové fázi.
Souběžně s těmito přípravami realizujeme ještě malá opatření, jako je instalace těsnění oken v budově úřadu, výměna osvětlení apod.
Věřím, že se povede najít finance na všechny projekty, a v budoucnu tak významně ulevíme městské kase.
Tomáš Kettner
– energetický a klimatický koordinátor